PRAVIDLA

Pravidla lze stáhnout ve formátu pdf nebo je najdete přímo zde na stránkách.

! Pravidla dle potřeby aktualizujeme, proto si je prosím před závody přečtěte, jestli zde není nějaká úprava !

Družstva a kategorie

Přípravka: 4-členná smíšená družstva

Mladší žáci: 4-členná smíšená družstva

Starší žáci: 4-členná smíšená družstva

Dorost: jednotlivci a smíšené dvojice

Vedoucí je povinen mít členské průkazky soutěžícího družstva připravené na startu.

Pořadatelé mohou mít mimo ligu soutěže například jednotlivců mladších a starších žáků, ale do celkového pořadí se tyto výsledky nezapočítávají.

Jednotlivé kategorie jsou rozděleny podle věkové tabulky, kterou najdete na stránkách.

Při špatném věkovém zařazení bude družstvo diskvalifikováno a řadí se na poslední místo daného postupového či kvalifikačního kola, kde bylo špatné věkové zařazení zjištěno. Toto družstvo je bez bodu do celkového hodnocení uzlové open ligy.

Mladší žák může doplnit kategorii starších žáků (kategorii starších nesmí doplnit dítě z přípravky), dítě z přípravky může doplnit kategorii mladších žáků. Při rozdělení soutěže na dopolední a odpolední část, mohou být v družstvu kategorie starších maximálně 2 mladší žáci, v družstvu kategorie mladších 2 děti z přípravky, pokud děti, které družstvo doplňují soutěžily již dopoledne. Pokud dopoledne nesoutěžily, je možné přihlásit za jinou (věkově starší) kategorii i celé družstvo.

Vybavení

Všechno vybavení zařizuje pořadatel.

  • Stojany rozměrově stejné jako uzlový stojan z útoku CTIF
  • Stolečky na časomíru
  • Elektronická časomíra, tlačítka
  • Lana 6 mm dlouhá 200 cm
  • Lano na úvaz na proudnici 10 mm
  • Proudnice C s uzávěrem, hadice C (vybavení má značky na určení správné polohy lana po uvázání)

Pořadí vázání uzlů

Uzly se vždy vážou zprava do leva.

Kategorie přípravka váže pouze lodní a tesařský uzel v pořadí 1. lodní uzel, 2. tesařský uzel, 3. lodní uzel a 4. tesařský uzel.

Kategorie mladších žáků, starších žáků a dorostu váže 1. lodní uzel, 2. úvaz na proudnici, 3. tesařský uzel a 4. plochou spojku. U mladších a starších žáků váže každý člen jeden uzel, u dorostu jednotlivců váže jeden člen všechny uzly, u dorostu dvojic váže první člen 1. a 3. uzel, druhý člen váže 2. a 4. uzel, při vázání se střídají.

Správné vázání uzlů

U kategorií přípravka, mladší a starší žáci a dorost dvojice po uvázání uzlu a vrácení se za startovní čáru nesmí už být s uzlem manipulováno. U kategorie jednotlivců mohou být uzle vázány v jakémkoliv pořadí (pro co nejrychlejší čas je ovšem nejlepší vázat zprava do leva). Jednotlivci se mohou až do stisknutí tlačítka k jednotlivým uzlům vracet a například opravovat případné chyby.

Poslední člen, který váže plochou spojku, u přípravky poslední člen, který váže druhý tesařský uzel, stiskne tlačítko, kterým zastaví časomíru. V tu chvíli již nesmí být s uzly nijak manipulováno a jsou kontrolovány rozhodčími.

Po dokončení pokusu, tedy po stisknutí tlačítka, musí být uzly na stojanu v předepsaném pořadí, hodnotí se jak jsou uzly uvázané na břevně, zamotané konce do sebe nijak nevadí a nejsou zatíženy trestnými body, pokud je samotný uzel uvázán správně.

Při střídání jednotlivých členů družstva musí být člen, který se vrací zpět viditelně za startovní čárou, teprve potom smí vyběhnout další člen družstva. Pokud toto nebylo dodrženo, hodnotí se jako předčasné vyběhnutí.

Pomoc vedoucího

U přípravky může být vedoucí (případně více vedoucích či rodičů) s dětmi na startu a může je držet a pouštět, aby nedošlo k předčasnému vyběhnutí. Taky je zde povolena slovní pomoc a pomoc při přípravě pokusu. Při kontrole rozhodčím je vedoucí rozhodčímu k dispozici.

U mladších a starších žáků je povolen jeden vedoucí na startu, který družstvo pouze přivede a odvede. Děti už vybíhají sami, jde zde povolena pomoc při přípravě pokusu a opět je vedoucí při kontrole rozhodčímu k dispozici.

U dorostu jedná s rozhodčím závodník nebo vedoucí, pokud je k dispozici.

Příprava na startu

Každé lano se musí dotýkat značky na stojanu, může být libovolně natočené a u lan pro lodní uzel, tesařský uzel a plochou spojku musí být konce v jedné rovině. U lana pro úvaz na proudnici je konec těsně nad místem mezi spojkou a uzávěrem, směřuje kolmo dolů, nedotýká se země a konec nesměřuje ani před ani za proudnici.

Soutěžící stojí na startu za startovní čárou.

Proudnice je kolmo pod břevnem, je natočena hubicí do leva, během pokusu si ji může soutěžící otočit.

Vedoucí nebo soutěžící by si měl zkontrolovat utažení hadice na proudnici, pokud dojde během pokusu k rozpadnutí, družstvo nemá nárok na náhradní pokus, protože je chybou družstva, že si vybavení předem nezkontrolovali.


Hodnocení

1 trestný bod je 1 sekunda

Trestné body se připočítají k získanému času a tím vznikne výsledný čas, podle kterého je družstvo hodnoceno a řazeno v tabulce.

Špatně uvázaný lodní uzel - 10 tb.

Špatně uvázaný úvaz na proudnici - 20 tb.

Špatně uvázaný tesařský uzel - 10 tb.

Špatně uvázaná plochá spojka - 10 tb.

Nesprávné pořadí uzlů po skončení pokusu - trestné body za každý nesprávně zařazený uzel podle hodnocení výše.

Předčasné vyběhnutí - 5 tb.

Pokud soutěžící vyběhne dřív, dotkne se lana a vrátí se zpět - 5 tb., pokud se nevrátí zpět, ale začne vázat je družstvo diskvalifikováno.

Předčasné vyběhnutí, které není zatíženo trestnými body: pokud při startu vyběhne první a druhý člen zároveň (případně i třetí a čtvrtý), druhý (třetí, čtvrtý) člen se nedotkne lana a vrátí se zpět.

Držení lana při stlačení tlačítka časomíry -10 tb.

Pokus hodnotí rozhodčí, vedoucí přihlíží. Po manipulaci s uzlem, zapsání času a trestných bodů již není možné vznést protest na špatné hodnocení uvázaného uzle.

Při hodnocení se rozhodčí dotýká pouze tesařského uzle, aby odmotal smyčky a ploché spojky, aby zjistil délku konců a její správnost, ostatní uzly se hodnotí pouze pohledem.

Rozhodčí

Při hodnocení se rozhodčí střídají ("točí") po každém pokusu, i když na jejich stojanu zrovna neváže žádné družstvo.

Správnost uzlů

Lodní uzel a tesařský uzel musí být vázány na břevně.

Plochá spojka musí být uvázaná tak, že spojené lano zůstane obtočeno kolem břevna.

Lano od úvazu na proudnici musí zůstat během celého pokusu a po jeho skončení přes břevno.

Uzly se mohou vázat libovolným způsobem, hodnotí se pouze výsledek.

Pokud se při vázání jiný člen omylem dotkne cizího uzlu a způsobí tím jeho špatné uvázání, i když předtím byl uzel dobře, je tento uzel zatížen trestnými body. Pokud byl uzel špatně a jiný člen ho opraví, ať už omylem nebo schválně, hodnotí se jako špatný, protože při vracení člena hlídky, který jej vázal byl uvázán špatně.

Ukázky špatně a správně uvázaných uzlů můžete najít na úvodní stránce oul3.webnode.cz.

Lodní uzel

Lodní uzel je správně tak, pokud jeho kresba odpovídá nákresu ve směrnicích. Lana, která jdou přes břevno nesmí být překřížená a konce musí být dlouhé alespoň 2 cm. Jedna část lana omotaného kolem břevna nesmí být v místě, které je zobrazeno na obrázku, prověšena, tím vznikne oko, které neodpovídá kresbě. Ani jeden z konců nesmí být přehozen přes břevno.


Úvaz na proudnici

Úvaz na proudnici je správně, pokud odpovídá kresbě ve směrnici. Liščí uzel je kolem spojení hadice a proudnice, konec lana je veden směrem k hadici. Na hadici je 5 cm od spojky vyznačena hranice, za kterou nesmí část liščího uzlu jít. Druhá část liščího uzlu musí být mezi spojkou a uzávěrem. Konec lana vedoucí k hadici musí být dostatečně dlouhý, a to "na pěst". Minimální úhel konce lana směřujícího k hadici je 90° od osy proudnice každým směrem, pokud je úhel menší, hodnotí se jako špatně uvázaný uzel. Pokud je lano vedeno přes půlspojku hadice a proudnice nebo se přes ně kříží je to hodnoceno jako špatný uzel. Lano vedoucí k hubici nesmí být kolem proudnice omotané o 180° a více. Lano nesmí být obtočeno kolem uzávěru. Na hubici proudnice musí být jednoduchá smyčka, je jedno na kterou stranu je otočena, musí být umístěna mezi rozšířenou část konce proudnice a značku vzdálenou 15 cm od konce proudnice. Konec lana směřujícího k hubici proudnice musí být pod minimálním úhlem 90° každým směrem, pokud je úhel menší, jde o špatný uzel. V každém okamžiku vázání musí být lano přehozeno přes břevno.



Tesařský uzel

Tesařský uzel je správně, pokud odpovídá kresbě ve směrnici. Po odmotání 3 otoček musí zůstat minimálně smyčka kolem druhého konce lana. Konec lana, které je provlečeno smyčkou nesmí být přehozen přes břevno a musí být dostatečně dlouhý, alespoň 2 cm. Smyčkou nesmí jít oba konce lana.



Plochá spojka

Plochá spojka je správně, pokud odpovídá kresbě ve směrnici. Konce musí být dlouhé alespoň       2 cm. Smyčky musí být ve větším úhlu než je 90°, měřeno od osy ploché spojky. Lano s uvázanou spojkou musí být obtočeno kolem břevna. Poslední člen, který váže plochou spojku také mačká tlačítko časomíry, při jeho stlačení již nesmí lano držet. Ani jeden z konců nesmí být přehozen přes břevno.



Postupová kola

Kvalifikace

Po odběhnutí kvalifikačního kola, kde si každé družstvo udělá 2 kvalifikační časy se podle lepšího z časů seřadí. Prvních 16 postupuje do pavouka, družstva na 17.-20. místě obdrží body, které se počítají do celkového pořadí. Na 20. místě 1 bod, na 19. místě 2 body, na 18. místě 3 body a na 17. místě 4 body.


Nejlepších 16

Nejlepších 16 družstev se seřadí podle lepších časů z kvalifikace a jdou proti sobě na 2 vítězné pokusy. Družstvo umístěné na 1. místě jde proti družstvu umístěném na 16. místě, 2. proti 15., 3. proti 14., 4. proti 13., 5. proti 12., 6. proti 11., 7. proti 10. a 8. proti 9. Vždy lepší z dané dvojice družstev postupuje dál mezi nejlepších 8, zbývajících osm družstev se řadí podle lepších časů a již dále nepokračují.

Nejlepších 8

Družstva se podle lepších časů seřadí a stejným principem jdou proti sobě na 2 vítězné pokusy. Družstvo na 1. místě jde proti družstvu na 8. místě, 2. proti 7., 3. proti 6. a 4. proti 5. Lepší z dané dvojice postupuje do semifinále, zbývající družstva se řadí podle časů a již dále nepokračují.

Nejlepší 4 - semifinále

Podle času se družstva seřadí a jdou proti sobě 1. proti 4. a 2. proti 3. Opět na 2 vítězné pokusy, dvě lepší družstva postupují do finále a dvě horší družstva jdou proti sobě o 3. místo.

Finále, o 3. místo

Podle výsledků ze semifinále jdou proti sobě dvě a dvě družstva, na 2 vítězné pokusy. Lepší z dvojice družstev získává zlato a bronz, horší z dané dvojice má stříbro a nebo 4. místo.

Bodování

Z kvalifikace se nejlepších 16 družstev utká mezi sebou a seřadí podle pravidel uvedených výše. Družstvo, které celkově skončilo na 1. místě získá 20 bodů do celkového hodnocení, 2. místo 19 bodů, 3. místo 18 bodů, 4. místo 17 bodů, 5. místo 16 bodů, 6. místo 15 bodů, 7. místo 14 bodů, 8. místo 13 bodů, 9. místo 12 bodů, 10. místo 11 bodů, 11. místo 10 bodů, 12. místo 9 bodů, 13. místo 8 bodů, 14. místo 7 bodů, 15. místo 6 bodů a 16. místo 5 bodů, 17. místo 4 body, 18. místo 3 body, 19. místo 2 body a 20. místo 1 bod.

Dorost jednotlivci

Jednotlivci mají 2 kvalifikační pokusy, seřadí se podle časů a nejsou žádná další postupová kola.

Dorost dvojice

Dvojice mají 2 pokusy v kvalifikačním kole, dále se seřadí podle časů a jdou do postupového kola nejlepších 16 dvojic. Následují další postupová kola obdobně jako u mladších a starších žáků až do finále.

Losování

U kategorie přípravka se nelosuje vůbec.

U kategorie mladších žáků se losuje u nejlepší 4 a v dalších postupových kolech.

U kategorie starších žáků se losuje u nejlepší 16 a v dalších postupových kolech.

U kategorie dorostu se nelosuje vůbec.

Losování probíhá tak, že dva předem určení závodníci losují o úvaz, kdo si vytáhne úvaz ho i váže. Druhý závodník, který si úvaz nevybral pokračuje v losování dál, kde s dalšími dvěma zbylými závodníky losuje lodní uzel, tesařský uzel a plochou spojku.

Diskvalifikace

Kontrola věku je prováděna u nejlepších 16-ti družstev a v každém dalším postupovém kole, v kvalifikačních kolech je prováděna namátkově.

V případě zjištění podvodu - posun na poslední místo daného kvalifikačního nebo postupového kola, bez bodu - pokud se toto "zachytí" před koncem kvalifikačního kola, automatický posun družstva ze 17. místa (pokud nebude přítomno tak dalšího přítomného) a posun družstev dle časů.

Pokud se podvod zachytí u nejlepších 16-ti družstev, družstvo umístěné na 17. místě (pokud nebude přítomno tak další přítomné) diskvalifikované družstvo nahradí.

Pokud se podvod zachytí u nejlepších 8 družstev nebo v dalších postupových kolech - posun podvádějícího družstva na poslední místo daného kola a na jejich místo nastoupí družstvo, které v předchozím postupujícím kole vyřadili.

Při diskvalifikaci v jakémkoliv kole má družstvo 0 bodů do celkového součtu.

Celkové vyhodnocení

Družstva přípravky, mladších žáků a starších žáků se seřadí podle počtu získaných bodů, nejhorší výsledek se nepočítá. Při shodě v počtu bodů je rozhodující větší počet lepších umístění.

Dvojice a jednotlivci dorostu se seřadí podle počtu získaných bodů. Do finále se započítávají nejlepší 4 výsledky. Pokud se v daném ročníu uskutečnilo méně soutěží, počítají se všechny výsledky.

Nejlepších 8 družstev postupuje do finále, u dorostu je to nejlepších 8 dvojic a 16 jednotlivců.

Uzlová open liga
Vytvořeno 10/2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky